Symphysodon aequifasciatus / Discus

نام علمی : Symphysodon aequifasciatus

نام معمولی ( عمومی ) : دیسکس ( دیسکاس ) Discus
Cobalt Discus, Blue Discus, Blue Faced Discus, Blue-Head Discus, Red Thunder Discus, Blue Red Turquoise Discus, Marlboro Red Discus, Pigeon Blood Discus, Green Discus, Brown Discus, Snake Skin Discus, Spotted Strawberry Discus
خانواده : سیکلیده Cichlidae
منشاء ( زادگاه ) : آمریکای جنوبی ، برکه ها و رودخانه های آمازون
اندازه بالغین : حد اکثر 15 سانتیمتر
طول عمر : 10 سال به بالا (تا 16 سال )
حداقل اندازه تانک ( آکواریوم ) : 150 لیتر و ترجیحا تانک دراز مطلوب تر است .
محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق
ماهیان سازگار برای همزیستی : بهتره تانک دیسکس ها اختصاصی باشد
سطح مراقبت : متوسط تا سخت
ph ( اسیدیته آب ) : 5 تا 7
حرارت مطلوب : 27 تا 30 درجه سانتیگراد
سختی آب : 1 تا 8 dH
خلق و خو ( سازگاری ) : در غالب موارد بسیار صلح جو است. د رهنگام تولید مثل قلمرو طلب میشود .
تولید مثل : به دلیل نیاز به ثبات و مطلوبیت عالی کیفیت آب ، تولید مثل آن مشکل است.
تغذیه : گوشتخوار . میتوان از غذاهای زنده نظیر کرم خونی و توبیفکس استفاده کرد. غذاهای منجمدی که پروتئین بالایی داشته باشند نیز پذیرفته میشود.بقیه در ادامه مطلب

Symphysodon aequifasciatus / Discus

نام علمی : Symphysodon aequifasciatus

نام معمولی ( عمومی ) : دیسکس ( دیسکاس ) Discus
Cobalt Discus, Blue Discus, Blue Faced Discus, Blue-Head Discus, Red Thunder Discus, Blue Red Turquoise Discus, Marlboro Red Discus, Pigeon Blood Discus, Green Discus, Brown Discus, Snake Skin Discus, Spotted Strawberry Discus
خانواده : سیکلیده Cichlidae
منشاء ( زادگاه ) : آمریکای جنوبی ، برکه ها و رودخانه های آمازون
اندازه بالغین : حد اکثر 15 سانتیمتر
طول عمر : 10 سال به بالا (تا 16 سال )
حداقل اندازه تانک ( آکواریوم ) : 150 لیتر و ترجیحا تانک دراز مطلوب تر است .
محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق
ماهیان سازگار برای همزیستی : بهتره تانک دیسکس ها اختصاصی باشد
سطح مراقبت : متوسط تا سخت
ph ( اسیدیته آب ) : 5 تا 7
حرارت مطلوب : 27 تا 30 درجه سانتیگراد
سختی آب : 1 تا 8 dH
خلق و خو ( سازگاری ) : در غالب موارد بسیار صلح جو است. د رهنگام تولید مثل قلمرو طلب میشود .
تولید مثل : به دلیل نیاز به ثبات و مطلوبیت عالی کیفیت آب ، تولید مثل آن مشکل است.
تغذیه : گوشتخوار . میتوان از غذاهای زنده نظیر کرم خونی و توبیفکس استفاده کرد. غذاهای منجمدی که پروتئین بالایی داشته باشند نیز پذیرفته میشود.

در معرفی ماهی دیسکاس به آکواریوم به مانند معرفی هر ماهی جدیدی باید به نکات و شرایطی توجه داشت که مورد نظر و آگاهی دوستان خوبم بوده و هست . از آن میان شاید بتوان به موارد زیر اشاره کرد.

1 - خرید ماهی دیسکاس :

به هنگام خرید باید دقت لازم و کافی را در خصوص سلامت چه از نظر بیماری و چه از نظر سلامت اندامهای بدن انجام دهیم.

2 - انتقال و معرفی به آکواریوم

شاید سخت ترین قسمت کار ، انتقال و معرفی و ایجاد سازگاری یه ماهی خوب به یک آکواریوم تثبیت شده و مناسب باشد .

مبنا بر درست بودن شرایط زیستی در تانکمان است که باید قبل از ورود ماهی مهیا شده باشد .مراقبتهای معمول در انتقال و همدمایی را همه رعایت میکنیم ، آنچه مهم است این است که ماهی باید از یک شرایط زیستی که به آن خو گرفته و در آن پرورش یافته خارج و به تانک فروشنده وارد شود و متحمل استرس شدیدی از جهات مختلف شود و در مرحله دوم باید از تانک فروشنده به آکواریوم ما در خانه انتقال پیدا بکند ، بنابر این ماهی بسیار حساس شده و تحت فشار قرار گرفته و مهیای بروز هر گونه نارسایی در قابلیت زیستی ، ابتلا یا ظهور بیماری و ضعف سازگاری درتانک جدید است . لذا باید شرایط را برایش طوری مهیا کنیم تا بتواند به درستی و سلامت مرحله سازش و خو گیری را طی و در محیط جدیدش آرام بگیرد.

3 – ایجاد مراقبتهای بهداشتی و درمانی :

ورود هر ماهی در تانک باید با سپری شدن دوران قرنطینه ماهی به مدت 4 تا 6 هفته باشد ولی به طور معمول ، ما وقت و حوصله مراقبتی به این مدت را نداریم . حال که تانک ما باید مهیای دیسکاس های جدید باشد؛ بهتر است آنها را نسبت به بعضی از بیماریها که به آنها حساس هستند مورد درمان قرار داده و احتمال آلودگی ثانوی و بروز بیماری را در گله به حداقل برسانیم .

ماهی دیسکاس به هگزامیتا حساس است . درمان پیشگیرانه با مترو نیدازول در فواصل 3 تا 6 ماهه برای بسیاری از سیچلایدها و خصوصا دیسکاس روش مناسبی است .


4 – حفظ کیفیت آب

- علیرغم اینکه آب آکواریوم در هنگام معرفی ماهی میتواند در شرایط بسیار خوبی باشد ، اما وجود ماهیها میتواند به تغییر ترکیب و کیفیت آب به سمت نامطلوب منجر شود . مدفوع ماهی و بقایای غذایی عمده ترین عامل مسبب افت کیفی آب هستند.

- بهتر است هر هفته یکبار ، حدود25 درصد آب عوض شود .تعویض روزانه مقادیر کمتر آب بهتر از مقدار بیشتر به صورت هفتگی یا دو هفته یک بار است . تعویض مقادیر زیاد آب به یکباره سبب استرس ماهی میشود .

- دیسکاس به تغییرات دما و کیفیت آب حساس است و از اینرو باید توجه لازم را در حفظ شرایط زیستی ماهی داشت .

5 – نگهداری :

جریان آب :
قدرت فیلترها و پمپهای هوادهی جدید میتواند به ایجاد جریان شدید آب در آکواریوم بیانجامد.و شرایطی را ایجاد کند که ماهی دیسکاس با آن بیگانه است . چرا که دیسکاس جریان آب آرام را ترجیح میدهد .

بسته به اندازه مخزن ، تعداد ماهی ، دفعات تغذیه ،‌تعویض آب و برنامه غذایی باید به انتخاب قدرت فیلتر و سیستم هوادهی پرداخت .فردی که از غذای زنده به همراه غذای مکمل گوشتی استفاده میکند نسبت به فردی که تنها از غذای زنده استفاده میکند هر چند به یک مقدار غذا دهند، باید از سیستم فیلتراسیون بهتری برخوردار باشد.در مواردی که 90 درصد آب روزانه تعویض میشود( در دسترس بودن آب مناسب در شرایط خاص) از فیلتر استفاده نمیشود .

نور :

ماهی ها را نباید در تانکی با نور زیاد وارد کرد زیرا دوره سازگاری ماهی را به درازا میکشاند. مقدار نور ، خصوصا در دوره سازگاری بهتر است تابع شرایط محیط باشد.

- ماهیان هم تانکی :

نباید دیسکاسهایمان را با ماهیانی که شب فعال هستند در یک تانک در ابتدای معرفی قراردهیم زیرا تداخل زمان فعالیت گونه های نامناسب با زمان استراحت و سازگاری ماهی سبب طولانی شدن مدت سازش ماهی با محیط میشود .

دستکاری :

حتی المقدور از دستکاری و یا تحریک ماهیان تا حصول شرایط تطبیق پذیری باید خود داری کرد.
وقتی ماهیانمان هیجان زده هستند ، خطوط عمودی آنها آشکارتر خواهد شد .

تغذیه اولیه :

فرصتی کوتاه به ماهیانمان برای عادت کردن به تانک بدهیم و بعد به تغذیه آنها بپردازیم . دیدن اینکه دیسکاس غذا را از دهان به بیرون تف کند و دوباره آنرا ببلعد در طبیعت این ماهی چیز غریبی نیست .

بهتر است بدانیم که قبلا به دیسکاس چه غذایی میداده اند تا ما نیز از آن تبعیت کنیم و دادن هر نوع غذای جدید باید به تدریج و طی دوره پذیرش صورت بگیرد و بهتر است تا مدتی غذای جدید و قبلی را مخلوط یا به صورت توام داده شود . دادن گرسنگی روش خوبی برای ایجاد عادت غذایی جدید نیست .

برای آب به آب کردن دیسکس ابتدا به مدت 20 دقیقه ماهی را به همرا ظرف آن داخل آکواریوم قرار دهید و پس از 20 دقیقه هر 5 دقیقه مقداری آب آکواریو به ظرف آن ها اضفه کنید و پس از 20 دقیقه آرام بگذارید ماهیا خودشون آرام وارد آب شوند در اینصورت هیچ تلفاتی نخواهند داشت .
برای تغذیه آنها آرتمیا و مخلوط دل گاو دل مرغ و میگو بسیار مناسب است البته میزان میگو زیاد نباشد زیرا غذا را پس میزند. هفته ای یک بار در غذای آنها از کپسول ویتامین استفاده کنید . در صورت مریض شدن دیسکس خصوصاً هگزامیتا بهتر است قرص آن را در آبی که در آن آرتمیا وجود دارد حل کنید و بعد آرتمیا را به آن ها بخورانید . اگر می خواهید از کرم مجمد استفاده کنید ( در صورت بد غذا شدن دیسکس ) قرص های آن را در آب نمک 400 ppm ریخته و سپس به آنها بدهید اما کمتر از این غذا برای دیسکس استفاده کنید .

بر خلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می کنند نگهداری دیسکس مشکل است بسیار ماهی دوست داشتنی و مقاومی است به شرط آنکه اصول ابتدایی را رعایت کنید .

دیسکاس قهوه ای بیشتر از سایر انواع در آکواریوم نگهداری و تکثیر میشود .

وطن دیسکاس قهوه ای رودخانه های برزیل بوده و به طول 12 تا 15 سانتیمتر میرسد و نسبت یه سایر انواع یاد شده از رنگ آمیزی ساده تری برخوردار است .

وطن دیسکوس اصیل ریونگرو و منشعبات آن است و به طول 20 سانتیمتر میرسد .

رنگ زیبای ماهی دیسکاس خصوصا نوارهای قرمز و آبی زیبای موجدار روی بدنش سبب شده به سلطان ماهیهای آکواریوم لقب یابد .

در سالهای اخیر موفق به کشف رنگ ها و نژادهای دیگری از ماهی دیسکاس در طبیعت شده اند . انواعی که با نامهای تجارتی نظیر

رویال بلو دیسکوس

شهرت یافته اند از این جمله اند.

دیسکاس با ماهی آنجل خویشاوندی نزدیک دارد و از نور شدید گریزان بوده و بهتر است از گیاهان شناورد در آکواریوم دیسکاس بهره ببریم .

افزودن مقدار کمی نمک در آب به میزان تقریبی یک قاشق غذاخوری در 10 لیتر آب میتواند مفید باشد .

اکواریوم دیسکاس بایستی از باکتریهای مضره پاک باشد از اینرو کاربرد فیلتر ذغالی توصیه میشود . در ضمن تعویض آب در فواصل زمانی کوتاه بسیار موثر است . لااقل هر سه هفته یک بار بهتر است یک چهارم آب تانک با آب تازه جایگزین شود .

دیسکوس برای آکواریوم عمومی چندان مناسب نیست و ماهیهای دیگر و رفت و آمد زیاد سبب استرس و مزاحمت برای دیسکاس میشوند. بهتر است برای ماهی دیسکوس تانکی مجزا اختصاص یابد ( البته میتوان ان را با آنجل های هم جثه اش در یک جا قرار داد.)

اسیدیته آب ( ph ) باید کم باشد و در حدود 5.5 برایش مناسب است و سنگینی آب ترجیحا نباید از 5 درجه dh تجاوز نماید . برخی از انواع تکثیر شده میتوانند آبهای سنگین تر را نیز تحمل کنند.

وجود گیاهان انبوه در آب به ایجاد محیطی مناسب برایشان کمک میکند هر چند به مخفیگاه نیز علاقه زیادی دارند.

باید توجه داشت که دیسکوس ها نیز جفت خود را از یک گروه انتخاب میکنند.

نگهداری و تکثیر و پرورش دیسکاس دشوار است .
دیسکوس در تمام طول عمر نسبت به ترکیبات آب و نوع غذا بسیار حساس است . بعلاوه نسبت به یک سری امراض بسیار حساس بوده که مداوای برخی از آنها بسیار دشوار و برای برخی نیز نسخه بدرد خوری تا کنون ارائه نشده است .

پرورش نوزادان نیز خالی از مساله نبوده و نوزادان ابتدا از بدن والدین تغذیه نموده ( دیسکاس از جمله ماهیان به اصطلاح شیرده است ) و پس از چند روز از خوراک زنده ریز تغذیه میکنند. در صورتی که والدین بدن خود را آماده تغذیه نسازند( به اصطلاح شیر خود را آماده نسازند) ، نوزادان در مدت کوتاهی تلف میشوند.

دانشمندان موفق به تهیه خوراکهایی شده اند که میتوان آنرا جایگزین شیر والدین نمود اما تهیه این خوراکها چنان دشوار و پیچیده است که ارزش زحماتش را ندارد.
در آکواریوم موفق به بچه گیری از ترکیب دیسکوس قهوه ای و دیسکوس اصیل شده اند .دیسکاسهای نتیجه شده مقاومتر از انواع اصلی بوده و خود قابل تکثیر هستند.

معمولا دیسکس ها در زمستان یا اوایل بهار چند بار پیاپی همانند سیکلیدها بر روی سنگها یا برگهایی که به دقت تمیز کرده اند تخمگذاری میکنند.

نوزادان پس از حدود 50 ساعت از تخم در آمده و توسط والدین به گیاهان آویزان میشوند و در این زمان به شکل نخ های کوچکی هستند. آب تازه به کمک باله های والدین بر روی نوزادان به جریان می افتد. حدود 50 ساعت بعد شنای آزاد نوزادان شروع گشته و در حول و حوش والدین و خصوصا مادر به شنا میپردازند.4 تا 5 روز بعد کیسه زرده خود را نیز تغذیه کرده اند و بایستی رساندن خوراک به آنها را آغاز کرد .
رشد نوزادان بسیار آهسته بوده و پس از طی تقریبا دو سال بالغ میشوند.